Wizyt dzisiaj [18-09-2024]: 48
Wizyt ogółem: 195267
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1
Jak dbać o dach ze strzechy?
Nie da się ukryć, że dach ze strzechy zapewnia niesamowite wrażenia wizualne, dzięki czemu podkreśla oryginalny charakter budynku. Ten wyjątkowy materiał cieszy się także doskonałymi właściwościami, które chronią go przed działaniem czynników zewnętrznych, zapewniając na długo nieskazitelny wygląd i bezproblemowe użytkowanie. Jednak, jak w przypadku każdego materiału, wymagane jest regularne dbanie o niego, aby zachwycał swoim niepowtarzalnym charakterem jak najdłużej.
Dach ze strzechy – jak o niego dbać?
Największym zagrożeniem dla każdego naturalnego materiału jest oczywiście wilgoć. Profesjonalnie wykonany dach (położony pod odpowiednim kątem oraz dodatkowo zabezpieczony metalową siatką lub gąsiorami ceramicznymi) chroni jego powierzchnię przed dostawaniem się wody opadowej do wewnątrz. Dlatego już na etapie samego montażu należy zadbać o to, aby materiał był odpowiednio uszczelniony i zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Nie wolno zapominać także o jego impregnacji, podczas której zaleca się stosowanie specjalistycznych oprysków. Tak zainstalowane pokrycie powinno posłużyć jego właścicielowi przez dobre 6-7 lat bez jakichkolwiek problemów. Po tym czasie zaleca się opryskiwanie strzechy co rok, maksymalnie co dwa lata. Dzięki temu dodatkowo dbamy o materiał, zabezpieczając go nie tylko przed powstawaniem wilgoci, ale także dostępem gryzoni oraz w celu ochrony przed zapłonem ognia. Środki te nie tylko chronią przez dzikimi zwierzętami czy pożarem, ale także pozwalają na dłużej zachować naturalną barwę strzechy i spowalniają powstawanie nieestetycznych wykwitów spowodowanych przez glony czy mech.
Poza samym dachem, należy pamiętać także o serwisowaniu kalenicy, która pełni element uszczelniający całości konstrukcji. Jej regenerację należy wykonywać również co 6-7 lat, aby zapewnić nieskazitelny wygląd i doskonałą trwałość.
Nie zapominajmy również o nieproszonych gościach, którzy mogą odwiedzać nasz dach ze strzechy. W przypadku gryzoni lub kun należy każdorazowo zadbać o naprawę zniszczonych elementów (dzikie zwierzęta najczęściej robią dziurę w celu dostania się do wnętrza budynku).